Můžeme být pokutováni za chybu způsobenou externím pověřencem?


Chceme mít externího pověřence. Hrozí nám v případě, že budeme postupovat podle jeho pokynů nějaká pokuta? Děkuji Karel Fousek
Karel F.


Odpovídá


Obecně poveřenec pro ochranu osobních údajů nenese osobní odpovědnost za nedodržování Obecného nařízení. Čl. 24 odst. 1 Obecného nařízení jasně stanoví, že je odpovědností správce a zpracovatele zavést vhodná technická a organizační opatření pro zajištění ochrany osobních údajů dle Obecného nařízení včetně jejich doložení. Právní soulad v oblasti ochrany dat je tudíž odpovědností správce nebo zpracovatele.

Z praxe však vyplývá, že výkon externího pověřence je založen na smlouvě o poskytování služeb, jejíž obsahem je mnohdy i ustanovení o odpovědnosti a vymezení sankcí. Pokud chcete být dostatečně chráněn, doporučuji zvolit takového "poskytovatele" externího pověřence, který bude působit na multioborové bázi a zajistí dostatečné vymezení odpovědnosti ve smlouvě.


Štítky: Pokuty, Pověřenec pro ochranu osobních údajů, Povinnosti správce

Související dotazy
Odpovídá Ing. Vladimír Paclík
Dobrý den, pokud jste soukromá organizace a nejste zřízeni obcí nebo jiným úřadem veřejné správy, pak se na Vás nevztahuje povinnost podle čl. 37...

Odpovídá Ing. Vladimír Paclík
Dobrý den, ano, chápete to správně. Jednak není třeba souhlas - existuje zákonný rámec - Zákoník práce, pak také smluvní rámec (samozřejmě ten by...

Odpovídá Ing. Vladimír Paclík
Dobrý den, dle Vašeho dotazu předpokládám, že pronajímáte byt jako soukromá (fyzická) osoba. Přestože jste fyzickou osobou, Obecné nařízení se v...



www.helpgdpr.cz
© Copyright 2000 - 2018, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz