Je možné si ponechat databázi klientů, se kterými již nespolupracujeme?


Dobrý den, ráda bych se zeptala, co mám dělat s databází klientů. S některými už naše firma nespolupracuje, ale rádi bychom si jejich data uchovali. Je nutné, aby nám znovu udělili souhlas se zpracováním osobních údajů, například prostřednictvím mailu?
Natálie Z.


Odpovídá


Dobrý den,

podle článku 5 odstavec 1 Obecného nařízení platí zásada, podle které mohou být osobní údaje shromažďovány pro "určité, výslovně vyjádřené a legitimní účely":
http://www.privacy-regulation.eu/cs/5.htm

Právě nad databází starých klientů by proto u Vás zejména měla proběhnout inventura doby, po kterou můžete data zpracovávat, protože jak je výše uvedeno, pokud pomine účel zpracování, měli byste osobní údaje z Vaší databáze vymazat - a to je právě případ starých kontaktů.

Pokud zpracováváte osobní údaje na základě smlouvy nebo objednávky, je to v pořádku.
Pokud dodáte nebo je ukončena smlouva, můžete zpracovávat na základě oprávněného zájmu, kterým může být například běžící záruka.
Pokud záruka končí, lze si na Vaší straně definovat další přiměřenou lhůtu pro marketing nebo například zjišťování spokojenosti zákazníků.
Pro definování takových lhůt je například vhodná interní směrnice organizace.
U marketingu však pozor. Marketing sice rovněž spadá pod oprávněný zájem, ale platí u něj, že pokud subjekt údajů nechce od Vás dostávat nabídky, měli byste okamžitě zpracování osobních údajů ukončit, stejně jako pokud už pro spracování pominul původní účel a není právní základ.
Pro marketing je proto vhodné si souhlas od subjektů údajů opatřit, případně si takové užití osobních údajů s vhodně dlouhou dobou dát do smluvního ujednání se zákazníky.


Štítky: Oprávněný zájem

Související dotazy
Odpovídá Ing. Vladimír Paclík
Dobrý den, ano, můžete, je to Váš oprávněný zájem - v rámci vyřízení reklamace se bez nich neobejdete a reklamaci vyřídit nemůžete. "Nezbytně dlouhá...

Odpovídá Ing. Vladimír Paclík
Dobrý den, ano, chápete to správně. Jednak není třeba souhlas - existuje zákonný rámec - Zákoník práce, pak také smluvní rámec (samozřejmě ten by...


www.helpgdpr.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz